Мястото, където е построено училището е било от имотите на гръка Пападати, чиято фамилия изчезнала след антигръцките погроми през 1908 година. Това място е било извън града. Имало е малко къщи северно от улица “Лиляна Димитрова”. Зад банята, западно от нея, е бил чифлик на Гюмюш – гердан, чиито слуги – овчари, коняри и говедари си направили малки къщи на юг от улицата.
     Обитателите на тая покрайнина се събирали в неделен ден да играят хоро на празното място близо до банята.
      Кварталът, навътре към града, се наричал “Новата махала”.
     На изток, далече от града, били построени казармите покрай Цариградско шосе. Казармите са построени след Съединението. По–късно, за нуждите на военните семейства се наложило да се построят жилища на празното място южно от училището. Това било към 1912 година.
     През Първата световна война дошли много бежанци, които също си построили къщи около мястото на училището. За нуждите на децата се наложило да се построи училище.
     Строежът започнал през 1914 година и бил напълно завършен през 1915 година.
     В новото училище са прибрани ученици от двете училища – “Яким Груев” и “ П.Р.Славейков”, като са започнали пет паралелки, без първи клас.
     Първата учебна година е била открита на 1.ІХ.1915 година. Поради Общоевропейската война започнали едва през 1918 – 1919 година. През същата  учебна година училището било преименувано от “Новомахленско” на “Васил Левски”.
     През 1925 – 1926 учебна година към училището се открива забавачница (детска градина).
     През време на земетресението през април 1928 година сградата на училището частично пострадала, но била ремонтирана и от тогава до днес е училище.